Kacsasült fetás padlizsánnal és omlós csavart diós sütemény
- MyDiabLife
- 2018. febr. 25.
- 3 perc olvasás
A tegnapi kimaradt ebédfőzés után, ma már szinte kötelezőnek éreztem, hogy valamit alkossak. Pénteken, amikor írtam a piacos bejegyzésemet, elfelejtettem megemlíteni, hogy vettem néhány darab friss kacsacombot, úgy terveztem, hogy majd egyik nap ebédre igazán jól fog jönni.
Rólam azt lehet tudni, hogy szinte minden ételt kivétel nélkül szeretek, soha de soha nem voltam válogatós, talán a sült oldalassal még nem ápolok túl jó viszonyt, mert nekem van egyfajta utóíze, de hátha egyszer majd kitalálok hozzá egy olyan receptet, ami mindent megváltoztat. A kacsasült az egyik olyan nagy kedvencem, ami minden egyes alkalommal túlszárnyalja az elvárásaimat. Pedig olyan egyszerű, só és borson kívül nem kell hozzá semmilyen fűszer, úgy finom, ahogy van. Pontosan emiatt, azon gondolkodtam, hogy ezt most sem változtatnám meg, viszont a megszokott lilakáposzta-krupmlipüré köret helyett valami izgalmasabbat választanék.
Néhány napja a Lidl-ben találtam quinoat, amiről már ódákat olvastam, hogy milyen finom és amellett még egészséges is. Ha kicsit utána olvasunk, megtudhatjuk, hogy bár sokan gabonaként emlegetik, nem is az. A parajok és a céklák családjába tartozó növény. Annak ellenére, hogy Európában a magját fogyasztják, a levele is ehető. "A quinoa éscañihua,tápanyagtartalma, fehérje minősége - étkezési magok az Andok-hegységben" című bestsellerben állítólag azt írták róla: "Bár egyetlen élelmiszer sem tartalmazza önmaga a létfenntartáshoz szükséges összes tápanyagot, a quinoa olyan közel jár hozzá, mint semmilyen más növény vagy állat."
A quinoa teljes értékű fehérjeforrás, azaz tartalmazza azt a 9 aminosavat, melyet a szervezet nem tud előállítani, ezért élelmiszerekből kell bevinni azt. Na, mit szóltok? Engem lenyűgöz, hogy egy ilyen kis aprószemű finomság hogyan lehet egyben ennyire egészséges. Szóval annyi csak vele a dolog, hogy vízzel leöblítjük papírtörlővel bélelt szűrbően leszűrjük, majd felforraljuk másfélszeres vízmennyiségben. Forrástól pedig addig főzzük, amíg a vizet fel nem szívja magába. Utána picit hagyjuk pihenni, akkor még magába tudja szívni a maradék vízmennyiséget.
Másik köretként egy olyan különlegességet szerettem volna kipróbálni, amit a múltkor találtam egy receptes oldalon. Ennek az elkészítése sem túl nagy művészet, vegyünk 1 darab padlizsánt, vágjuk fel egyenlő vastagságú karikákra, helyezzük sütőpapírral kibélelt serpenyőbe. Mielőtt ráhelyeztem volna a sütőpapírra a padlizsánokat, minimális mennyiségű olivaolajjal átkentem a sütőpapírt, így biztosan nem tapad vagy ég oda a sütőpapírhoz a padlizsánunk. Ezután fogtam egy gumis ecsetet és megkentem a padlizsánok tetejét sűrített paradicsommal vékonyan, ez olyan pikáns ízt fog adni az egésznek. Feta sajtot törtem, majd rászórtam a paradicsomszószos padlizsán tetejére, végül kicsi reszelt trappista sajttal koronáztam meg a tetejét, ami a legvégén töléletesen rá tud pirulni. Bedugtam előmelegített sütőbe és addig sütöttem, amíg villával átszúrva a padlizsánt tökéletesen puhának éreztem és a sajt is rásült a tetejére. Kicsit tartottam tőle, hogy ezek az ízek végeredményben mennyire passzolnak majd egymáshoz, de azt kell, hogy mondjam, minden elfogultság nélkül tökéletes lett a kompozíció.

Aztán most este gondoltam egyet. Mit fogunk holnap reggelizni? Annyira isteniek voltak a Szafis pizzás csigák, hogy arra gondoltam, ki lehetne próbálni valamilyen édes töltelékkel is. Egyből beugrott csinálhatnék mini diós csavart kifliket. Felpörgettem a diós csiga recepteket a Szafi receptes oldalon, de a legszimpatikusabb az egy kakaós csiga alapú recept volt. Egy picit megint átalakítottam, de a végeredményt abszolút nem befolyásolta. Sorolom is:
-150 g Szafi Reform gluténmentes csökkentett szénhidráttartalmú kenyér és péksütemény lisztkeveréket kimértem egy tálkába.
- Egy másik tálkába a következőket együtt: 20 g eritrit, 1 g só, 10 g lereszelt citromhéj, 10 g frissenfacsart citromlé, 1 db M-es méretű tojés, 2 db M-es tojássárga, 25 g olivaolaj, 110 g szoba-hőmérsékletű víz, plusz kb. 6 g Szafi liszt abból, amit az elején használtam a gyúráshoz és a nyújtáshoz.
- Miután összekevertem a nedves hozzávalókat, hozzáadtam a lisztkeverékhez, összegyúrtam és 10 percet állni hagytam.
- 10 perc leteltével átgyúrtam a tésztát, majd kinyújtottam nagyjából négyszögletűre
- késsel egyenletes nagyságú négyzeteket vágtam, ezután megtöltöttem a töltelékkel.
A töltelék:
- 100 g darált diót kikevertem kb. 1,5 dl tejjel, folyékony édesítőszerrel.
Miután megkentem a töltelékkel, feltekertem "tekercsekbe". Szilikonos ecsettel a tetejüket megkentem egy hajszálvékony réteg baracklekvárral és már mehettek is be a sütőbe. Az, hogy meddig sül, már sütő függő, de az biztos hogy egyértelműen látszódni fog, amikor a tetejére már tökéletesen rápirult a baracklekvár és a tészta sem összenyomható puhaságú.

Remélem sikerült ihletet adnom néhányatoknak! :)
Comments